۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ آبان
آشنايي با اصفهان
در ميان شهرهاي ايران اصفهان همچون جواهري است كه با وجود نوسانات تاريخي و گذر قرن‌ها هنوز درخشش و شكوه خود را حفظ كرده است.
اين شهر آنچنان شاداب است كه گويي امروز زندگي را شروع كرده و با وجود اين آنچنان اصيل است كه گويي هميشه وجود داشته است.
فرهنگ غني و طبيعت زيباي اصفهان چنان با يكديگر سازگارند كه به نظر مي‌رسد هر يك بازتاب ديگري است. اصفهان تجلي كاملي از فرهنگ ايراني-اسلامي است.

اصفهان: شهر چهار فصل
شهر اصفهان در قسمت مركزي قلمرو ايران ولقع در دشت‌هايي كه به موازات زاينده‌رود هستند، قرار گرفته است.
قلمروي اصفهان به خودي خود در ناحيه‌اي نسبتاً كوهستاني در مركز فلات ايران قرار گرفته است كه شامل كوهستان‌هاي پوشيده از برف زاگرس در غرب به سمت كوير مركزي در شرق و شمال است. به دليل وجود مناطق با ارتفاع مختلف از سطح دريا شرايط اقليمي متنوعي در اين قلمرو موجود است.
به طور كلي، با كاهش ارتفاع از سطح دريا از غرب به شرق، دما با كاهش بارندگي افزايش مي‌يابد. در سرتاسر اصفهان در چهار فصل نسيمي جريان دارد. به ويژه بادهاي غربي و جنوب غربي در بهار و پاييز كه در طول زاينده‌رود حركت مي‌كنند لطافت خاصي را به آب و هواي شهر مي‌بخشند. اصفهان شهري با تغييرات فصلي منظم است. فصل بهار در اول فروردين ماه (مارس) با درخت‌هاي پر شكوفه آغاز مي‌شود، فصل تابستان در اول تير ماه (اواخر ژوئن)، فصل پاييز در مهر ماه (اواخر سپتامبر) ريزش برگ‌هاي پاييزي و فصل زمستان از ابتداي دي ماه (اواخر دسامبر) آغاز مي‌شوند. در ميان همه اين فصلها و ماه‌ها، شهر اصفهان در ماه خرداد (مي) در زيباترين و با شكوه‌ترين وضعيت خود است، زماني كه نسيمي از آسمان به شهري رنگارنگ با هوايي خوشايند به همراه روشنايي جذاب مي‌وزد. اصفهان شهري است كه از تابش كامل آفتاب برخوردار است و تقريباً در سه‌چهارم سال آفتابي است.
اصفهان: موزه‌اي كه مردم در آن زندگي مي‌كنند
اصفهان با وجود تاريخچه قديمي و آثار باستاني فراوان آن يكي از شهرهاي نمونه جهان است.
بر اساس نوشته نويسنده فرانسوي، آندره مالراكس، فقط فلورنس و پكينگ با اصفهان قابل مقايسه هستند.
آثار تاريخي اصفهان شامل مجموعه‌اي از بهترين نمونه‌هاي گونه‌هاي متنوع از معماري ايراني در هزار سال پيش و بيشتر است. كيفيت و كميت اينگونه كارهاي هنري بسيار است و شاهكارهاي هنري معماري ايراني پس از اسلام است.
در ميان آثار تاريخي اصفهان، مي‌توان انواع گوناگوني از گنبدها، كاشي‌كاري‌ها، گچ‌كاري‌ها، ديوارنگاري‌ها و خطاطي‌ها را به بهترين وجه مشاهده كرد.
كارهايي كه اعتقاد مذهبي پديد آوردندگان خود را آشكار مي‌كنند و به طرز چشمگيري بيننده را مجذوب خود مي‌كنند كه گويي بيننده به زمان و احساسات پديدآورنده كشيده مي‌شود، در دنيايي كه سرشار از نور و لطافت است.
اصفهان: دنياي هنر
اصفهان شهر صنايع دستي ايراني و هنرهاي سنتي است.
محصولاتي از اين قبيل، نقشي اساسي در صادرات ايران به ويژه به قاره اروپا ايفا مي‌كنند.
هنرهاي سنتي معاصر و صنايع دستي اصفهان در حقيقت ادامه‌اي از هنر دوره صفوي توسط استادان صنعتگر است. اشياي توليد شده، توسط ايرانيان و افراد خارجي مورد قدرداني قرار گرفته و نقش اصلي را در صادرات اصفهان ايفا مي‌كنند.
قالي‌بافي، كنده‌كاري، نقاشي مينياتور، معرق‌كاري، كاشي‌كاري، نقره‌دوزي، پارچه و مينا‌كاري از هنرهاي مهم اصفهان هستند.
هنرمندان معاصر اصفهان، ابداعات جديدي را در سال‌هاي اخير در زمينه نقاشي مينياتور، كاشي‌كاري و كنده‌كاري انجام داده اند. اصفهان همچنين سنت موسيقي ديرينه‌اي دارد. امروزه عالمان موسيقي در موسيقي ايراني به لهجه اصفهاني صحبت مي‌كنند.
اصفهان امروز:
شهر اصفهان در دهه‌هاي اخير پيشرفت چشمگيري داشته است. اصفهان چهره‌اي از يك شهر مدرن را با افزايش جمعيت، گسترش مناطق و خيابان‌هاي جديد، ساختمان‌ها و كارخانه‌ها كسب كرده است.
اصفهان به دنبال انقلاب اسلامي پيشرفت سريع‌تري داشته است و با وجود اين و با همه اين تغييرات هنوز اصالت خود را حفظ كرده است.
آب و هوا:
اصفهان اقليم قاره‌اي خشك با فصل‌هاي مختلف دارد. ماه‌هاي تابستان از ژوئن تا آگوست گرم و خشك هستند. ماه‌هاي زمستاني از دسامبر تا فوريه سرد به همراه ريزش اتفاقي برف مي‌باشند.
بنابراين بهترين زمان براي ديدن اصفهان بهار و پاييز است. زماني كه هوا آفتابي، و براي گردش و فعاليت‌هاي ديگر خوشايند مناسب است. اگرچه در اين شهر گرما و سرما به حد افراطي به وجود مي‌آيد، اما سرما بيش از سه ماه دوام نمي‌آورد. در زمستان به ندرت برف مي‌بارد. باران معمولاً در ماه‌هاي مارس و آوريل مي‌بارد كه احتمالاً به دليل بخار حاصله از ذوب شدن برف‌ها است. يك باد غربي در سرتاسر تابستان مي‌وزد، زماني كه خورشيد غروب مي‌كند وزش باد شروع مي‌شود و آنچنان در شب سرد مي‌شود كه نياز به پوشيدن كت پشمي است. فصل بهار در فوريه آغاز مي‌شود كه هوا مطبوع و شهر بسيار زيبا است.
تاریخ به روز رسانی:
1397/06/26
تعداد بازدید:
776
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الكترونيكي شما
شماره تلفن
توضيحات
تغییر کد امنیتی
كد امنيت
Powered by DorsaPortal