۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ آبان
آشنايي با ايران
  كشور ايران با سابقه طولاني در حوزه‌هاي تمدني ماوراءالنهر و بين‌النهرين در قلب فلات مشهور ايران و در حوزه غربي قاره پهناور آسيا در منطقه‌اي كه اكنون به خاورميانه شهرت دارد، واقع است.

آثار باستاني و تاريخي ايران به بيش از چهار هزار سال پيش بازمي‌گردد. ايران تا سال 1313 در مناسبات و روابط بين‌المللي با نام پرشيا در جهان شناخته مي‌شد با اين حال پيش از آن نيز، بنابر اسناد تاريخي، شواهد، قراين، فرهنگ شفاهي، كشفيات باستان‌شناسي و زبان‌شناسي مي‌توان گفت 4 نام براي كشور ايران به‌كار رفته است.

ايران از شمال با كشورهاي تركمنستان، جمهوري آذربايجان، و ارمنستان و درياي مازندران، از جنوب با خليج فارس، و درياي عمان، از غرب با كشورهاي عراق و تركيه و از شرق با پاكستان و افغانستان همسايه است.

ايران يكي از منحصر به فردترين كشورها از لحاظ آب و هوا است به طوري كه اختلاف دماي هوا در زمستان بين گرمترين و سردترين نقطه گاهي به بيش از50 درجه مي‌رسد. به‌طور كلي ايران در منطقه‌اي قرار گرفته‌ است كه از نظر بارندگي در سطح نيمه خشك و خشك قرار دارد.

ايران هجدهمين كشور جهان از نظر وسعت است و مساحت آن يك ميليون و 648 هزار و 195 كيلومترمربع است. ايران در خاورميانه و منطقه اوراسيا از موقعيتي استراتژيك و خاصي برخوردار است و همواره به عنوان پل ارتباطي شرق و غرب مورد توجه بوده‌است، چنانكه در روزگاران كهن بخش مهمي از جاده مبادلاتي و تاريخي ابريشم از ايران عبور مي‌كرده‌است.

ايران همچنين يكي از كشورهاي بنيانگذار و تأثيرگذار در سازمان ملل متحد، اوپك و سازمان كنفرانس اسلامي است و به دليل داشتن منابع فراوان نفت و گاز نقش مهمي در امنيت انرژي بين‌المللي و اقتصاد جهاني ايفا مي‌كند.

اسلام دين رسمي و مذهب شيعه مذهب رسمي ايران است.

مردم ايران

جمعيت ايران بر پايه آمار سال 1390 بيش از 75 ميليون نفر اعلام شده است.

ايران در سال 1316 ه. ش. از لحاظ تقسيمات كشوري، ابتدا به ده استان و به مرور تا سال 1383 به 30 استان، 362 شهرستان، 918 بخش، 2430 دهستان، 1060 شهرستان با مركزيت تهران تقسيم شد و در سال 1389 استان البرز نيز به تقسيمات كشوري افزوده شد و استان‌هاي كشور به عدد 31 رسيد.

نام‌هاي 31 استان‌ ايران:

آذربايجان شرقى، آذربايجان غربى، اردبيل، اصفهان، البرز، ايلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختياري، خراسان جنوبى، خراسان‌ رضوى، خراسان شمالى، خوزستان، زنجان، سمنان، سيستان و بلوچستان، فارس، قزوين، قم، كردستان، كرمان، كرمانشاه، كهكيلويه و بويراحمد، گلستان، گيلان، لرستان، مازندران، مركزى، هرمزگان، همدان، يزد

ميانگين سني مردم ايران 25.8 سال است. اميد به زندگي براي زنان در بدو تولد 72.07 سال و براي مردان 69.12 سال است.

51 درصد از مردم ايران فارس، 24 درصد آذري، هشت درصد گيلك و مازندراني، هفت درصد كرد، سه درصد عرب، دو درصد لر، دو درصد بلوچ، دو درصد تركمن و يك درصد بقيه قوميت‌ها هستند. 98 درصد مردم ايران مسلمان و دو درصد جمعيت هم اقليت‌هاي مذهبي شامل زرتشتي، مسيحي و يهودي هستند. زبان رسمي كشور فارسي است كه 77 درصد جمعيت بالاي 15 سال كشور مي‌توانند به اين زبان بخوانند و بنويسند.

ارتباطات در ايران
در ايران 21 ميليون و 981 هزار خط تلفن ثابت وجود دارد و 13 ميليون و 659 هزار خط تلفن همراه. راديو و تلويزيون در ايران دولتي است اما روزنامه‌ها و خبرگزاري‌هاي خصوصي در ايران فعال هستند. ضريب نفوذ اينترنت در ايران در سال 2010 بيش از 43 درصد بوده است.


جمهوري اسلامي ايران در يك نگاه:
 
نام كشور : جمهوري اسلامي ايراني
نام بين المللي : ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN
مساحت : 1648195 كيلومتر مربع
جمعيت : 75,597,633 نفردر سال 1390
پايتخت : تهران
دين رسمي : اسلام
زبان رسمي : فارسي
واحد پول : ريال


- مرتفع‌ترين نقطه ايران : قله دماوند با 5610 متر ارتفاع
- طولاني‌ترين رود : رود كارون با 950 كيلومتر امتداد (تنها رود قابل كشتيراني )
- بزرگ‌ترين درياچه : درياچه اروميه با 4868 كيلومتر مربع وسعت
- بزرگ‌ترين جزيره : جزيره قشم با 1491 كيلومتر مربع وسعت
- حكومت : حكومت ايران، جمهوري اسلامي و روز ملي آن روز بيست و دوم بهمن مي باشد. پايتخت آن شهر تهران است.
براساس تقسيمات كشوري در مردادماه سال 1390 :
- تعداد استانها : 31
- تعداد شهرستانها : 397
- تعداد بخشها : 984
- تعداد شهرها : 1154
- تعداد دهستانها : 2499


پرچم‌:‌
از سه‌ رديف افقي مساوي‌ تشكيل شده كه‌ رنگ‌ سبز در بالا، سفيد در وسط‌ و قرمز در پايين‌قرار دارد. آرم‌ ملي (كلمه الله) با رنگ‌ قرمز در وسط‌ قسمت سفيد قرار گرفته است‌. ‌ كلمه الله اكبر با رنگ‌ سفيد و رسم‌ الخط عربي‌ 11 مرتبه در طول لبه پايين رديف سبز و 11 مرتبه‌در طول لبه بالاي رديف قرمز تكرار گرديده است‌.
صادرات:‌ نفت، فرش، ميوه، خشكبار (پسته، كشمش، خرما)، پوست‌ و سالامبور، خاويار، محصولات‌پتروشيمي، منسوجات، پوشاك، محصولات
صنايع‌ غذايي‌:
واردات:‌ ماشين آلات، صنايع‌ فلزي، مواد غذايي‌، دارويي‌، خدمات فني، فرآورده‌هاي شيميايي‌‌ صنايع‌:‌ نفت، پتروشيمي، نساجي‌، سيمان و ساير مصالح‌ ساختماني‌، فرآوري‌ محصولات غذايي‌ (به‌‌خصوص تصفيه قند و روغن‌ كشي)، فلزي
كشاورزي‌:‌ گندم، برنج‌، غلات، چغندر قند، ميوه، دانه‌هاي روغني (پسته، بادام، گردو)، پنبه، محصولات‌لبني، پشم، خاويار
تاریخ به روز رسانی:
1397/07/08
تعداد بازدید:
1038
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الكترونيكي شما
شماره تلفن
توضيحات
تغییر کد امنیتی
كد امنيت
Powered by DorsaPortal